Renolux Türkiye

Satın Alma Rehberi

Oto Güvenliği Alışveriş Rehberi

Oto Koltuğu ve Yükseltici: her şeyi anlamak, bilgi sahibi olmak, iyi seçim yapmak.

Bir oto koltuğu satın almadan önce, düzenlemeleri tanımanın, farklı oto koltuğu türlerini veya kurulum yöntemlerini ayırt etmenin veya doğru kullanım uygulamalarını benimsemenin gibi bazı temel noktaları iyi anlamak gereklidir.

© Renolux

Renolux Sizi Aydınlatmak Ve Yönlendirmek İçin Burada

Yürürlükteki düzenlemeler nelerdir?

10 yaşından küçük bir çocuk, yürürlükteki Avrupa standartlarına uygun olarak onaylanmış, yaygın olarak “oto koltuğu” olarak adlandırılan bir çocuk bağlama cihazında seyahat etmek zorundadır. Bu cihazların Avrupa pazarında satılmasını düzenleyen iki norm şu anda bir arada bulunmaktadır: Bunlar R44/04 ve R129 normlarıdır.

R44/04 NORMU

R44/04 normu (2006’dan beri yürürlükte) oto koltuklarını çocuğun ağırlığına göre kategorilere ayırır (5 “Grup” olarak segmente edilir). Oto koltuğunun araç içinde sabitlenmesi, emniyet kemeri veya Isofix sistemi ile gerçekleştirilebilir. Onaylanmış koltuklar, esas olarak çarpışma testlerine ve tüm güvenlik bileşenlerinin statik testlerine tabi tutulmuştur. Son olarak, bu norm, çocukların 9 kg minimum ağırlığından itibaren yüzleri yola dönük pozisyonda taşınmasına izin verir.

R44/04 normuna göre oto koltuğu Grupları nelerdir?

Koltuk kategorileri, taşınan çocuğun ağırlığına göre belirlenir:

  • Grup 0 = 10 kg’dan az
  • Grup 0+ = 13 kg’dan az
  • Grup 1 = 9 kg ile 18 kg arasında
  • Grup 2 = 15 kg ile 25 kg arasında
  • Grup 3 = 22 kg ile 36 kg arasında

Bazı oto koltukları birden fazla Grubu birleştirebilir:

R129 NORMU

R129 normu 2013’ten beri devreye sokuluyor (3 aşaması da şu anda uygulanabilir durumda). Bu norm, koltukları çocuğun boyutuna göre kategorize eder. Koltukların onayı, önden çarpışma testlerini, ayrıca yandan çarpışma testlerini de içerir. Daha fazla ve daha kesin ölçüm almak için “Q” mankenleri, daha fazla enstrümantasyonla kullanılır. Bu norm, çocukların yüzleri yola dönük pozisyonda taşınmasının yasağını en az 15 aylık (ve 76 cm) olana kadar uzatır. Koltuğun yanlış kurulum ve kullanım risklerini en aza indirmeye çalışır (bu nedenle Isofix sistemi ile sabitlenmiş oto koltuklarına daha elverişlidir, emniyet kemeri tamamen oto koltuktan çıkarılmamasını zorunlu kılar, yanlış montajları önlemek için, ve koltukların kemerle sabitlendiği yerlerin tekil, yani hem arka hem de ön yüze aynı olmasını zorunlu kılar). Son olarak, çocukların tüm vücut tiplerine uygun olacak oto koltuğun bazı iç boyutlara uymasını da zorunlu kılar.

I-size özelliği nedir?

R129 normu içinde, “i-size” olarak adlandırılan bir özellik bulunur. R129 onaylı bir oto koltuğu şunlar olabilir:

  • kullanım aralığının tamamı üzerinde ek olarak i-size olarak onaylanmış olabilir,
  • ya da belirli bir boyut kullanım aralığı üzerinde yalnızca “i-size” olarak onaylanmış olabilir,
  • ya da i-size olmayabilir.

 

“I-size” olarak nitelendirilmek için, bir oto koltuğunun (tamamı veya ilgili kullanım aralığı için) dış boyutlarının belirli evrensel kriterlere uyması gerekir (örneğin: maksimum 44 cm genişlik), böylece otomobil üreticilerinin “i-size” olarak belirttiği tüm yolcu koltuklarına sığabileceğini garanti eder.

R129 i-size normuna göre onaylanmış oto koltukları, burada temsil edilen özel logo ile birlikte gelir.

Oto koltuğunun onayını nasıl kontrol edilir?

Oto koltuğuna yapıştırılmış olan turuncu bir etiket, üreticinin R44/04 veya R129 onayını aldığını doğrular ve işte detayları aşağıdaki gibi olan birkaç gösterge içerir:

R44/04

R129

Araç içindeki oto koltuğunun kurulum türleri nelerdir?

Oto koltuğunu aracınıza doğru bir şekilde kurmanız, üreticinin sağladığı kullanım kılavuzuna uygun olarak çok önemlidir. Grup 0 ve Grup 0+ koltuklar, yolcu tarafındaki ön koltuğa monte edilebilir, ancak bu durumda hava yastığı (airbag) koruma sistemini DEVRE DIŞI BIRAKMAK ZORUNLUDUR. Yine de, arka koltukların en güvenli yerler olduğunu ve oto koltuğunu hangi Grup olursa olsun öncelikle oraya monte etmek gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Araç içinde 3 tür kurulum vardır:

Yalnızca Emniyet Kemeri Kullanarak Kurulum

Bu, yüzü yola dönük veya yüzü yola dönük olmayan bir pozisyon olabilir. Oto koltuğunu her zaman araba koltuğunun sırt kısmına mümkün olduğunca sıkı bastırmalı, kemerin bükülmemiş olduğundan emin olmalı ve sonra onu maksimuma kadar germelisiniz. Renolux’un birçok oto koltuğu, oto koltuğunu aracın arka koltuğuna daha sıkı bir şekilde bağlamayı sağlayan bir güvenlik gerdirici ile donatılmıştır. Araç koltuğunda emniyet kemeri geçiş yolları, renkli parçalar ve etiketlerle belirtilir:

R44/04 standardına göre onaylanmış oto koltukları için (ve bu, R129 onayının başlangıcında da bazı koltukları ilgilendirdi): Yola dönük olmayan pozisyonda MAVİ veya yüzü yola dönük pozisyonda KIRMIZI.

R129/03 standardına göre onaylanmış oto koltukları için: Tüm kemer geçişleri için YEŞİL.

Isofix Kurulumu

Fransa’da 2011’den beri satılan tüm yeni araçlar (ve ayrıca birçok daha eski araç) Isofix bağlantı noktaları ile donatılmıştır. Bunlar, arka koltuğun oturma yeri ile sırt kısmı arasındaki bağlantıda bulunan 2 metal halkadan oluşur. Bunlar daha az veya daha çok açık bir şekilde belirtilebilir, bu yüzden bazen onları bulmak için yastıkların arasına elinizi sokmanız gerekebilir. Araçta bunun olup olmadığını kontrol edin. Bir Isofix oto koltuğu, bu 2 metal halkaya takılacak olan 2 bağlantı (bazen teleskopik “mandallar”) ile donatılmıştır:

Bu 2 bağlantı noktasına ek olarak, ön çarpışmalar sırasında koltuğun öne doğru devrilmesini sınırlayacak bir “dönüşü engelleme cihazı” olan 3. bir nokta eklenmelidir. Bu 3. nokta, oto koltuğunun modellerine göre bir “Top tether” (üst bağlantı) veya “Jambe de force” (destek bacağı) olabilir.

Üst Bağlantı (Top Tether)

Bu, oto koltuğunun arkasından başlayıp aracın bagajında bir halkaya (tavana, arka tarafa veya sırtın arkasına, yere vb.) sabitlenen bir kayıştır. Aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyin.

Destek Bacağı (Jambe De Force)

Bu, aracın zeminine dayalı yüksekliği ayarlanabilir bir ayaktır. (Ancak, eğer varsa, çoğu zemin bölmesinin üzerine dayanmamalıdır: araç üreticisinin önerilerine bakmak için aracınızın kullanım kılavuzuna başvurun).

Isofıx Bağlantı Noktaları Ve Emniyet Kemeri Kullanarak Kurulum

Bazı oto koltukları, aracın Isofix bağlantı noktalarına VE emniyet kemerine eş zamanlı olarak sabitlenmeyi önerir. Oto koltuğunun üreticisi tarafından sağlanan kullanım kılavuzuna her zaman uymaya dikkat edin. Isofix ile kurulum veya karma kurulumda, Isofix ancrages’ın göstergelerinin yeşil olduğundan emin olun (her iki bağlayıcıda ve üst bağlantıda veya destek bacağında) ve kayışların ne buruştuğundan ne de çok gevşek olmadığından emin olun.

R129 standardına göre onaylanmış bir oto koltuğunun kullanımında, koltuğun ağırlığı + çocuğun ağırlığı toplamı 33 kg’ı geçmemelidir.

Çocuğu oto koltuğunda nasıl iyi bağlarsınız?

Koltuk araçta uygun şekilde sabitlendikten sonra, çocuğunuza en iyi korumayı sağlamak için yaşına, kilosuna ve vücut yapısına uygun bir oto koltuğunda doğru şekilde yerleştirmelisiniz. Bunun için akılda tutulması gereken bazı önemli kurallar şunlardır:

• Mümkün olduğunca uzun süre yüzü yola dönük olmayan pozisyonu kullanın, en azından 15 aylık olana kadar veya daha da uzun.

• Harnas (emniyet kemeri) çocuğun boyutuna ve/veya ağırlığına göre kullanılır (oto koltuğunun kullanım kılavuzuna bakın). Çocuğu oto koltuğuna yerleştirirken mont veya ceketini çıkarmalısınız, böylece harnasın en uygun şekilde ayarlanmasına izin verir. Emniyet kemeri kayışlarının dolanmış veya buruşmamış olduğundan ve çocuğun vücudu boyunca iyi gerildiğinden ve doğru yükseklikte olduğundan emin olun.

• Kayışlar, çocuğun omuzlarının üzerinden VE yanından geçmelidir, ve harnas yeterince sıkı olmalıdır ki, çocuğun harnası ve göğsü arasına yalnızca düz bir el (1,5 ila 2 cm) sığdırılabilsin. Harnas yeterince sıkı değilse fırlama riski vardır. Çocuğunuzun boyutuna göre harnasın ayarlarını düzenli olarak ayarlayın.

• Başlık, çocuğun omzunun 0 ile 2 cm yukarısında olacak şekilde konumlandırılmalıdır.

• İzin verildiğinde (kullanım kılavuzuna bakın), harnas kullanmaksızın bir kullanıma geçin ve çocuğunuzu bağlamak için aracın emniyet kemerini kullanın. Kemer, çocuğun omzunun üzerinden VE yanından geçmelidir, ancak boynunda olmamalıdır. Eğer böyleyse, ya başlık yeterince alçak değildir ya da çocuk harnas kullanmaksızın kullanım için yeterince büyük değildir. Ayrıca, kemerin alt karın kayışını (“yatay bölüm”) olabildiğince düşük konumlandırmaya dikkat edin: çocuğunuzun karnının üzerinde değil, üst bacaklarının üzerinde olmalıdır, böylece pelvisini iyi bir şekilde tutar ve şiddetli bir çarpışma durumunda iç karın yaralanmalarını önler. Emniyet kemeri ne buruşmuş ne de çok gevşek olmamalıdır.

• Çocuğunuzun büyümesini takip edin! Boyu, kilosu ve/veya vücut yapısı artık mevcut koltuğuna uymuyorsa, yeni vücut yapısına uygun daha büyük bir model seçin, ve bunu 10 yaşına kadar (veya vücut yapısı gerektiriyorsa daha da fazla: örneğin, 150 cm’den daha kısa ise veya kemer boynuna değil de omzuna geliyorsa) yapın.

• İkinci el bir oto koltuğu almanız şiddetle tavsiye edilmez çünkü artık standartlara uygun olmayabilir veya tutma kapasitesini yitirmiş olabilir (aşınmış kayışlar, arızalı toka vb.). Ayrıca görünür olmadan hasar görmüş olabilir ve tüm veya bazı güvenlik ve koruma kapasitelerini yitirmiş olabilir.

Çocuğunuz Oto Koltuğunu Çok Sık Kullanacak, Onun Koruyucu Yol Arkadaşı Yapın!

Oto koltuğunu iyi seçmek: Kontrol etmeniz gereken temel noktalar nelerdir? • Oto koltuğunun geçerli Avrupa standartlarına göre onaylandığını her zaman kontrol edin. Renolux’un tüm oto koltukları R44/04 veya R129 olarak onaylanmıştır.

• Oto koltuklarının konforunu test edin, malzemelerin, kumaşların, dikişlerin kalitesine bakın. Çocuğunuzun rahat etmesi çok önemli: Oto koltuğunda kendini iyi hissetmeli. Renolux, özellikle patentli Softness® teknolojisi sayesinde yumuşak ve misafirperver, maksimum ve eşsiz konforlu oto koltukları sunmaktadır.

• Farklı oto koltuklarının özelliklerini, ayarlarını karşılaştırın. Kolay kurulan, ayarlanan, kullanılan bir oto koltuğu günlük yaşamınızın gerçek bir yardımcısı olacak. Renolux, çocuklar kadar ebeveynleri de düşünerek, icat ettiği döner oto koltuğu veya yüksek derecede evrimsel koltuklar gibi zekice ve ergonomik sistemler sunmaktadır.

• Oto koltuklarının üretim koşulları ve kökeni, üreticinin güvenilirliği ve ciddiyeti hakkında bilgi alın. Renolux, 45 yılı aşkın bir süredir Fransa’da yüksek kaliteli oto koltukları üretmektedir ve bunları düzenli olarak yetkili Avrupa otoriteleri tarafından onaylanmış bağımsız laboratuvarlarda test ettirmektedir.

© Renolux

GAIA

I-Size Softness Isofix 0-18 Kg Oto Koltuğu

Renolux Gaia I-Size Softness Isofix Oto Koltuğu, ihtiyacınıza en uygun, çocuğunuz için üstün güvenlik ve yüksek konfor sunan Softness® teknolojisi ile üretilen tek oto koltuğudur.

OLYMP

I-Size Softness Isofix 9-36 Kg Oto Koltuğu

Renolux Olymp I-Size Softness Isofix 76-150 cm Oto Koltuğu, ihtiyacınıza en uygun, çocuğunuz için üstün güvenlik ve yüksek konfor sunan Softness® teknolojisi ile üretilen tek oto koltuğudur.

RENOFIX

Softness Isofix 15-36 Kg Oto Koltuğu

Renolux Renofix Oto Koltuğu, ihtiyacınıza en uygun, çocuğunuz için üstün güvenlik ve yüksek konfor sunan Softness® teknolojisi ile üretilen tek oto koltuğudur. 15 Ay ile 12 yaş arası kullanıma uygundur.

JET

Softness Yükseltici Oto Koltuğu 15-36 Kg

Renolux Jet Oto Koltuğu, ihtiyacınıza en uygun, çocuğunuz için üstün güvenlik ve yüksek konfor sunan Softness® teknolojisi ile üretilen tek oto koltuğudur. 15-36 kg ağırlığındaki çocuğunuz için harika bir yükseltici.

45 yılı aşkın Renolux uzmanlığı Welcome Baby Distribütörlüğü ile Türkiye'de!

Fransız endüstriyel aile şirketi olan Renolux olarak, 45 yılı aşkın deneyimimiz, konfor, güvenlik ve kaliteyi garanti eden çocuk bakım ürünleri tasarlamamıza ve üretmemize olanak tanıyor. Beklentilerinizin her biri için mutlaka bir Renolux ürünü vardır, çünkü teknolojik yeniliklerimize ve tasarımlarımıza ilham verenler çocuklar ve ebeveynlerdir.

Softness® teknolojisi hakkında detaylı bilgi ve doğru ürün seçimi yapmanızda size yardımcı olmak Welcome Baby müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.

Renolux markalı oto koltukları ve yükseltici oto koltuklarımız hakkında web sitemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Renolux ürünlerini deneyimlemek için Welcome Baby mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

RENOLUX x WELCOME BABY

Renolux ürünlerini Welcome Baby web sitemiz üzerinden hızlıca inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Edit Template